GELİŞMİŞ ULTRASONİK MUAYENE YÖNTEMLERİ
 
TOFD-PHASED ARRAY UYGULAMALARITOFD(Time of Flight Diffraction) METODU

Ultrasonik muayene yöntemlerinin çoğu, doğru sonuç verebilmek için, hatalardan veya onların belirli bölgelerindeki yüzeylerden gelecek yansımalara gereksinim duyarlar. Time of flightdiffraction (TOFD) metodu, malzeme veya kaynak içi hataların uç bölgelerinden kırılan sinyalleri kullanarak hata tespiti yapan bir yöntemdir. Ses dalgasının bir çatlağın ucuna çarpması ile, burası tüm yönlere ses yayan ikinci bir ses kaynağı olarak çalışır. Yayılan ses dalgalarından bir kısmı, alıcı probuna ulaşır. Yüzey dalgası ile hatadan kırılan dalga arasındaki zaman farkı, hatanın taramanın yapıldığı yüzünden olan mesafesi hakkında bir ölçü oluşturur.

AVANTAJLARI
  • Her çeşit malzeme veya kaynak içi hataların, özellikle düzlemsel olanların, bulunması ve boyutlandırılması.
  • Kritik Bölge Değerlendirmesi çalışmlarına gidi sağlayacak, kritik hata boyutlandırması.


PHASED ARRAY METODU

Phasedarray sistemleri, tek bir düzende sıralanmış piezzo-elektrik kristaller kulanarak, aynı anda çeşitli açılarda veya odak noktalarında gecikmeli ultrasonik dalgalar oluşturan bir muayene yöntemidir. Ultrasonik dalga açıları ve odak noktalarının kontrolü, bir prob düzeni içinde yer alan her bir elemana ait verici ve alıcı sinyallerin gecikmeli iletimi ile çok hassas bir şekilde, özel yazılım ile sağlanınr. Bu uygulama, çok problu uygulamaların yerine almaktadır.

AVANTAJLARI
  • İmalat hataları (yan duvar ergime hataları, kök nüfuziyetsizliği, kökteki ergimenin yetersizliği, porozite, vb) işletme sırasında oluşan hatalar (yorulma çatlakları, gerilim korozyonu çatlağı, korozyon, erozyon, vb= ve ana malzemede oluşacak hataların (kirlilikler ve laminasyon) tespiti.
  • Basınçlı kap kaynaklarının kalın bölgelerinin (nozüller dahil) hızlı kontrolü, Türbin disklerinin, şaftlarının ve kanat köklernin kontrolü, iri taneli malzemelerin kaynakları ve buhar jeneratörlerinin borularını kontrolü.

S&Q MART A.Ş
Girne Mah. Girne Cad. No:125-127 S&Q Mart Plaza 34852 Maltepe İstanbul, Turkiye Tel: +90(216) 518 02 02 Fax: +90(216) 388 38 34
S&Q MART AZERBAIJAN
Yasamal Rayonu, Beşir Seferoğlu Küçasi 133, SAT Plaza, 8-ci Mertebe Bakü Şehri, AZERBAIJAN T: +994(12) 594 33 34 F: +994(12) 597 33 34
S&Q MART ALGERIE
Route du Lycee Villa 2B Zeralda Algers, Algeria, Tel: +213 21 323 774 / +213 21 325 301 Fax: +213 21 325 128
www.sqmart.com